Manikür Pedikür Uzmanlığı Eğitimi

Manikür eğitimi sonunda MEB onaylı 190 saat Manikür (Manikürist) Uygulayıcısı Kurs Bitirme Belgesi alırlar.

Manikür ile pedikür el ve ayak tırnaklarının daha temiz, bakımlı ve pürüzsüz görünmesini sağlayan, tırnaklara şekil verme, oje uygulaması, tırnaktaki ölü derilerin atılması ve tırnakların yenilenmesinin sağlanması noktasında manikür ve pedikür önemli rol oynamaktadır.

Manikür el ve tırnak bakımını ifade ederken; pedikür ise ayak tırnak ve bakımını ifade etmektedir. Her iki meslek konusunda da tırnak kenarı etlerinin düzeltilmesi, el ve parmak masajı, tırnakların yeni forma kavuşturulması gibi konularda öne çıkmaktadır.

Hemen hemen herkes manikür ya da pedikür bakımı adı altında kişisel bakımını sağlamaktadır. Ancak manikür-pedikür uzmanlığı noktasında yeterli teorik bilgi ve donanım olmadığı sürece yapılan işlemin profesyonelliği yoktur.

Özellikle de belirli kurs saati çerçevesinde manikür-pedikür kurs eğitimi alarak tamamlayan kişiler manikür-pedikür uzmanı olabilirler.

Manikür ve Pedikür Uzmanlığı Nedir?

Hemen hemen herkes manikür ya da pedikür bakımı adı altında kişisel bakımını sağlamaktadır. Ancak manikür-pedikür uzmanlığı noktasında yeterli teorik bilgi ve donanım olmadığı sürece yapılan işlemin profesyonelliği yoktur. Özellikle de belirli kurs saati çerçevesinde manikür-pedikür kurs eğitimi alarak tamamlayan kişiler manikür-pedikür uzmanı olabilirler.

Manikür ve pedikür uzmanlarının kullanması gereken malzemeler ise tırnak makası, tırnak törpüsü, oje, parlatıcı ve tırnak pensesi olarak sıralanabilir. Bu araç ve gereçleri kullanarak el-ayak tırnaklarını özel bir görünüme kavuşturan kişilerdir. Manikür-pedikür uzmanlığı da bu işlemleri yapacak kişilere ilgili eğitimi veren kurs programlarıdır.

Kimler Manikür ve Pedikür Uzmanı Olabilir?

Manikürist ve pediküristler her koşulda müşterilerin talepleri doğrultusunda hareket ederler. Bu nedenle de çalışma teknik ve biçimleri iki yönlü ilerlemektedir. Manikür ve pedikür noktasında müşterilere uygulanan işlemlerden bahsedersek özellikle tırnak kesmek bu işin başlıca işidir. Tırnak kesme işleminin ardından tırnakları şekillendirmek ve onları bir forma sokabilmek için törpülemek son derece önemlidir.

Tırnakların daha hoş bir görünüme sahip olabilmesi için tırnak kenarlarındaki ölü derilerin atılması ve tırnağa ojenin büyük bir titizlikle sürülmesi gerekmektedir. Profesyonel anlamda manikür ve pedikür uzmanının yapması gereken işlemler bunlardır.

Diğer yandan da çalışma ortamının hijyenik koşullarının sağlanması, sağlıklı ve temiz fiziksel çevre kuralının uygulanması, özellikle de çalışırken uzmanın eldiven, havlu ve diğer manikür-pedikür araç ve gereçlerini yanında bulundurması manikür-pedikür uzmanı olmanın mesleki bir parçasıdır.

Manikür ve Pedikür Uzmanları Nerelerde Çalışabilir?

Manikürist ve pediküristlerin çalışma alanlarına baktığımızda oldukça fazla olduğunu görmekteyiz.

Manikür ve pedikür uzmanları genel olarak kuaförler ve güzellik salonlarının vazgeçilmez personellerindendir. El-ayak tırnak bakımını üstlenen bu personel hemen hemen birçok kadın için hayati önem taşıyan bir işlemi profesyonel olarak yerine getirmektedir.

Öte yandan manikür ve pedikür uzmanları;

  • Özel Hastane ve Kliniklerde,
  • Cilt Bakım Merkezlerinde,
  • Otel ve Tatil Köylerinde,
  • Estetisyenlik Merkezlerinde,
  • Epilasyon Salonlarında,
  • SPA merkezlerinde ve diğer güzellik salonlarında çalışma imkanı bulabilirler.

İLK YORUMU YAP

YORUM YAZIN

HIZMETLERIMIZ

 HEMEN ARAYIN !
 WHATSAPP
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?